Kategorie
Badanie opinii

Wyciskarki wolnoobrotowe

Która wyciskarka jest najlepsza według użytkowników Ceneo?

Wyciskarki wolnoobrotowe z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Dzięki tym urządzeniom możemy każdego dnia cieszyć się smakiem ulubionego, świeżego i bardzo zdrowego soku, który nie zawiera konserwantów ani żadnych sztucznych dodatków.

Szeroka oferta marek i modeli oraz rozpiętość cenowa sprzętu dostępnego na polskim rynku nie ułatwia jednak wyboru i decyzji o zakupie. Jak więc dowiedzieć się, która wyciskarka będzie dla nas najlepsza? Najlepiej zapytać użytkowników!

Celem przeprowadzonego badania było sporządzenie rankingu automatycznych wyciskarek wolnoobrotowych na podstawie opinii użytkowników tych urządzeń. Jako najbardziej wiarygodne i obszerne źródło takich opinii na rynku polskim uznana została porównywarka Ceneo. W serwisie tym gromadzone są oceny i recenzje, wystawiane przez konsumentów dopiero po dokonaniu zakupów. Zamieszczone opinie są więc wyrazem realnych, osobistych i niezależnych doświadczeń klientów, którzy zakupili i korzystali z badanych urządzeń.

Metodologia

Przedmiot i termin badania

Przebadano opinie użytkowników na temat wszystkich ślimakowych automatycznych wyciskarek wolnoobrotowych, prezentowanych w serwisie Ceneo.pl. Badanie przeprowadzono w terminie od 02 do 13 listopada 2020 r., uwzględniając wszelkie zmiany pojawiające się w tych dniach w zakresie prezentowanej oferty. Wyniki raportu są zatem ściśle aktualne na dzień 13 listopada 2020 r. Biorąc pod uwagę zaobserwowaną dynamikę zmian, w szczególności nowo pojawiające się opinie użytkowników, należy spodziewać się, że raport przedstawiać będzie aktualne i reprezentatywne dane również jeszcze przez najbliższe miesiące 2021 roku.

Próba badawcza

Kategoria automatycznych wyciskarek wolnoobrotowych na Ceneo liczy sobie ponad 220 pozycji. Aby jednak uzyskać miarodajną próbę i możliwie obiektywny wynik, pominięte zostały pozycje z niewielką liczbą opinii i pod uwagę wzięte zostały tylko takie, które uzyskały więcej niż 10 wystawionych opinii. Nie należy bowiem porównywać oceny uzyskanej na podstawie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset opinii z oceną, której średnią wartość może znacząco zawyżyć lub zaniżyć tylko jeden czy kilka dodatkowych punktów. W przypadku ocen w klasyfikacji jakościowej, pod uwagę wzięte zostały tylko takie pozycje, które uzyskały więcej niż 50 wskazań na badane wady i zalety w danej kategorii.

W raporcie uwzględniono 135 pozycji, przedstawiających 74 najpopularniejsze modele najchętniej kupowanych wyciskarek wolnoobrotowych następujących marek (kolejność alfabetyczna): 4Swiss, Amica, Angel, Artnico, Beko, Berlinger, BioChef, Blaupunkt, Byzoo, Concept, Cooksense, Eldom, G21, Gotie, Greenis, Hurom, Juicy Retreats, Kalorik, Kenwood, Kuvings, Łucznik, Matstone, Midea, Muke, Omega, Oscar, Panasonic, Philips, Sam Cook, Sencor, SKG, Tefal, Tribest, Zebra i Zelmer.

Warianty kolorystyczne danych produktów, które w serwisie Ceneo prezentowane są jako oddzielne pozycje – i tak też są oceniane przez użytkowników – uwzględnione zostały sumarycznie.

Przykład: model Kenwood JMP600 występuje jako dwie oddzielne pozycje: w wariancie białym oraz srebrnym. Wariant biały uzyskał 17 opinii, natomiast srebrny jedynie 2. Połączono więc te dwie serie opinii i przyjęto, że model Kenwood JMP600 oceniony został przez 19 użytkowników. Na tej samej zasadzie w raporcie uwzględniono też mniej popularne modele, które łącznie w różnych wariantach kolorystycznych uzyskały ponad 10 opinii, chociaż każdy z osobna nie dostałby się do próby kwalifikowanej.

Jedyny wyjątek, w którym warianty kolorystyczne potraktowane zostały oddzielnie, stanowi ranking w kategorii “Najładniejsze”. Ocena użytkowników obejmuje bowiem tutaj nie tylko ogólny wygląd, “design” czy kształt urządzenia, ale również jego kolorystykę, która stanowi jedno z kryterium dokonywanej oceny estetycznej.

Podstawa oceny

W klasyfikacji badanych produktów wzięto pod uwagę wszystkie opinie użytkowników na temat automatycznych wyciskarek wolnoobrotowych, wyrażane przez nich w każdej formie, jaka dostępna jest w systemie Ceneo, tj. w postaci oceny produktu, opinii o produkcie oraz w formie wyszczególnionej listy zalet i wad produktu.

Ocena produktu wystawiana jest przez użytkownika w formie punktowej w skali od 1 do 5. Sumaryczna ocena produktu stanowi średnią ocen wszystkich użytkowników.
Opinia o produkcie formułowana jest w postaci recenzji, zawierającej opisową ocenę produktu, jak również (opcjonalnie) listę konkretnych zalet i wad użytkowych produktu, dostrzeżonych przez użytkownika.
Zalety i wady oznaczane są przez użytkowników na liście cech danego produktu. Poszczególne cechy mogą być też indywidualnie dodawane przez użytkowników do listy, a także potwierdzane lub negowane.

Bez względu na formę wystawionej opinii o produkcie, najważniejszą wartością systemu opinii użytkowników Ceneo.pl jest weryfikowana dostępność. Możliwość wystawienia opinii w tym systemie jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy rzeczywiście zakupili dany produkt.

Klasyfikacja

Podczas wyboru takiego urządzenia jak wyciskarka do soku, oprócz ogólnej oceny wyrażonej skalą punktową, istotna jest też opinia użytkowników na temat określonych cech danego produktu. Dla jednych użytkowników ważna będzie jakość urządzenia, dla innych wydajność czy dokładność wyciskania soku, a dla jeszcze innych – wygodna obsługa czy możliwość łatwego i szybkiego umycia wyciskarki po użyciu.

Ważnym kryterium wyboru bywa koszt urządzenia, a opinia na temat jakości produktu często formułowana jest w relacji do jego ceny. Klienci, którzy świadomie wybierają najtańsze urządzenia, są też zwykle przygotowani na ich adekwatną jakość. Od droższych wyciskarek oczekują wyższej jakości i częściej skłonni są formułować wobec nich negatywne opinie jeśli produkt nie spełnia wysokich oczekiwań. Z drugiej strony produktom najtańszym konsumenci skłonni są wybaczać pewne braki czy wady, nie uwzględniając ich w swojej ocenie. Dlatego należało też sprawdzić jak ogólna ocena urządzenia wypada w różnych kategoriach cenowych.

Kategorie cenowe
 1. Wyciskarki najtańsze – w cenie do 500 zł
 2. Wyciskarki ze średniej półki – w cenie od 500 zł do 2000 zł
 3. Wyciskarki premium – w cenie powyżej 2000 zł
Kategorie jakościowe

Na podstawie analizy zamieszczonych opinii wybrano najlepsze urządzenia pod względem określonych zalet, wskazywanych przez użytkowników jako istotne w użytkowaniu sprzętu. Tak powstał “Ranking naj” opracowany według kryteriów jakościowych, klasyfikujący wyciskarki według następujących kategorii:

 1. Najlepsza jakość wykonania
 2. Najłatwiejsza do czyszczenia
 3. Najsprawniej działająca
 4. Najładniejsza
 5. Najwygodniejsza w obsłudze
 6. Najciszej pracująca
 7. Najbardziej wszechstronna
 8. Najlepiej wyciśnięty sok
 9. Najbardziej pojemna
 10. Najbardziej kompaktowa

Ranking wyciskarek

Średnia ocena ogólna

Na początek należałoby przyjrzeć się ogólnej ocenie produktów, wyrażonej w skali od 1 do 5 punktów, przyznawanych przez użytkowników Ceneo.

Tanie i dobre wyciskarki wolnoobrotowe

W kategorii wyciskarek najtańszych, w cenie do 500 zł wyróżniają się 4 modele ze średnią ocen pow. 4,6 punktów. Są to: Eldom PJ450, Tefal Infiny Juice ZC255B38, Sencor SSJ oraz Amica JSM4012. Spośród nich na wyraźne prowadzenie wysuwa się Tefal z uwagi na największą ilość zauważalnie pozytywnych opinii: aż 71 bardzo dobrych na 85 wszystkich recenzji tego produktu. Warto zauważyć, iż pomimo często deklarowanej “taryfy ulgowej” w recenzjach najtańszych wyciskarek, znalazło się też w niej sporo takich modeli, którym bardzo wielu użytkowników (nawet 36%) przyznawało najniższą notę (1 punkt).

Najlepsze w klasie średniej

W kategorii wyciskarek ze średniej półki (w cenie od 500 do 2000 zł), najwyżej oceniane są: Omega Sana EUJ 707, Kuvings D9900, Hurom H-AA Alpha oraz BioChef Atlas Slow Juicer. W tym segmencie wybór jest największy, więc znalazło się tutaj również sporo wysoko ocenianych modeli wyciskarek. Każda z tych wyciskarek w ocenie użytkowników uzyskała łączną średnią notę powyżej 4,9 punktów, jednakże wyraźnym liderem tego zestawienia jest Omega Sana EUJ 707 z wynikiem 497 ocen o wartości 5 punktów.

Lider z górnej półki

W kategorii premium (w cenie pow. 2000 zł) znajduje się tylko jeden wyraźny lider, a jest nim: Kuvings EVO 820 ze średnią łączną oceną 4,9 punktów (z łączną liczbą 792 ocen i żadnej oceny o wartości 1 lub 2). Analizując oceny produktów w tej kategorii, zdecydowanie można powiedzieć, że cena idzie w parze z jakością i z tego powodu warto kupować droższe urządzenia.

Która wyciskarka jest “naj”?

Bezpośrednia ocena ilościowa opinii użytkowników Ceneo na temat wyciskarek stanowiła wstęp do dokładniejszej analizy jakościowej opublikowanych recenzji oraz deklarowanych przez użytkowników zalet i wad zakupionego sprzętu. W tym celu przeanalizowano 423 wymieniane przez użytkowników wady i zalety ocenianych produktów. Na tej podstawie wyłoniono najlepsze wyciskarki w określonych kategoriach jakościowych.

Najlepsza jakość wykonania: Kuvings Evo820 PLus

W tej kategorii oceniano solidność wykonania sprzętu, jakość materiałów z jakich sprzęt jest wykonany oraz jakość mechaniczną, wyrażaną takimi cechami jak trwałość, stabilna konstrukcja czy “solidne części”. Dodatkowo uwzględniono zalety wynikające z długiej gwarancji oraz obsługi serwisowej. Nie brano pod uwagę kryteriów estetycznych, jak również kryteriów użytkowych (takich jak np. “wyciskarka posiada wygodne uchwyty do podnoszenia” czy też “nie zapycha się podczas pracy”), które stały się podstawą oceny urządzenia w kolejnych kategoriach jakościowych.

Najwięcej punktów na plus przy takich zaletach jak trwałość i jakość wykonania bezwzględnie zdobywa Kuvings EVO820 PLus. Niemal każdy wariant kolorystyczny tego modelu w obu tych kategoriach notuje ponad 400 punktów potwierdzających trwałość, jak również ponad 450 potwierdzających jakość wykonania. Oznaczenia in minus – wskazujące wady urządzenia w powyższej kategorii – w żadnym wypadku nie przekraczają 5 zgłoszeń. To oznacza, że ponad 99% bardzo licznej grupy użytkowników wysoko ocenia jakość wykonania i trwałość wyciskarki Kuvings EVO820 PLus. Użytkownicy wyraźnie zauważają również solidne wykonanie, jakość wykończenia i dobrze dopasowane elementy sprzętu.

Najłatwiejsza do czyszczenia: Kuvings Big Mouth B6000

Łatwość czyszczenia sprzętu po użyciu jest bardzo ważną cechą wyciskarki, na którą użytkownicy zwracają szczególną uwagę. Na tę zaletę składają się nie tylko takie funkcje jak automatyczne płukanie urządzenia, ale także ilość i łatwość demontażu części wymagających czyszczenia czy też ich kształt, ułatwiający lub utrudniający mycie wyciskarki. Przy ocenie produktu w tej kategorii użytkownicy zauważali również takie zalety jak możliwość mycia elementów urządzenia w zmywarce, a nawet jakość szczotki do czyszczenia sitka.

Zwyciężczynią w kategorii “Najłatwiejsza do czyszczenia” okazuje się wyciskarka Kuvings Big Mouth B6000. Dla tego modelu zanotowano 190 punktów in plus łącznie na wszystkie cechy wskazujące łatwość czyszczenia. Odsetek wskazań pozytywnych był porównywalny do niektórych innych urządzeń również ocenianych pod tym względem (ok. 85%), lecz wyraźnie przeważająca liczba wskazań w tej kategorii dla modelu Kuvings Kuvings Big Mouth B6000 pozwala zdecydowanie usytuować ten model na pierwszym miejscu pod względem łatwości czyszczenia. Dla porównania, drugi w kolejności Kuvings C9500 zdobywa w tej kategorii 77 pozytywnych wskazań, a tylko 16 urządzeń spośród wszystkich pozostałych uzyskuje w kategorii łatwość czyszczenia więcej niż po 10 pozytywnych wskazań.

Najbardziej sprawne działanie: Kuvings Evo820 PLus

W zakresie oceny wydajności urządzenia przyjęto przede wszystkim postrzeganą moc wyciskarki, która w odczuciu użytkowników może różnić się od mocy nominalnej. Na ocenę w kategorii wydajności złożyły się również: łączny czas pracy ciągłej, nagrzewanie się urządzenia podczas pracy oraz szybkość i płynność działania. Istotne jest przy tym czy wyciskarka nie zwalnia lub też nie zapycha się podczas pracy. Często wymienianą wadą bywa problem z wyciskaniem miękkich owoców albo piszczący plastik podczas pracy. Spod oceny w tej kategorii wyłączona została pojemność wyciskarki, a także dokładność wyciskania soku, które potraktowane zostały jako szczególne kategorie i wyodrębnione pod oddzielną ocenę.

Pod względem sprawności działania, zwłaszcza z powodu wyraźnie zauważanej przez użytkowników wysokiej mocy oraz szybkości działania, niekwestionowanym zwycięzcą kategorii ponownie jest Kuvings EVO820 PLus z wynikiem 292 wskazań pozytywnych i tylko 5 negatywnych (292/5). Bardzo dobrze wypada tutaj także Kuvings Big Mouth (158/14), a kolejny w rankingu Berlinger MAX-400-W uzyskuje wynik 73/6.

Najładniejsza: Kuvings Big Mouth B6000R (czerwona)

Estetyka urządzenia to kategoria, która podlega chyba najbardziej subiektywnej ocenie. Jednocześnie jest to tego rodzaju ocena, którą stosunkowo łatwo zweryfikować jedynie na podstawie zdjęć produktu, aczkolwiek często zdarza się, że użytkownicy są pozytywnie zaskoczeni rzeczywistym wyglądem urządzenia. W deklaracjach użytkowników szczególnie doceniany jest “nowoczesny design” oraz to, że sprzęt “pięknie prezentuje się w kuchni”.

Za najładniejszą użytkownicy Ceneo uznają wyciskarkę Kuvings Big Mouth B6000R w kolorze czerwonym. Zdobyła ona łącznie 195 pozytywnych wskazań takich cech jak “wygląd”, “ładnie wygląda”, “estetycznie”, “elegancki wygląd” oraz “design”. Wskazań negatywnych było tylko 3. Drugie miejsce pod względem estetyki zajmuje oryginalnie wyglądająca wyciskarka MU-2G z wynikiem 153/2.

Najwygodniejsza w obsłudze: Kuvings Evo820 PLus

W tej kategorii oceniano takie cechy jak: “wygoda”, “wygodny w użyciu”, “łatwość użycia”, “łatwa obsługa” itp. W ocenach pominięte zostały wskazania wad i zalet dotyczących bezpośrednio łatwości w czyszczeniu, co stanowi odrębną kategorię. Uwzględniono jednak łatwość montażu i demontażu sprzętu. Pominięto również wielkość otworu wlotowego na owoce, a także wielkość samego urządzenia, które potraktowane zostały jako istotne cechy w odrębnych kategoriach.

W tej kategorii również zwycięża Kuvings Evo820 PLus z łączną liczbą 144 wskazań pozytywnych, dotyczących cech związanych z wygodą użytkowania i tylko jednym wskazaniem negatywnym. Spośród konkurencyjnych marek bardzo blisko zwycięstwa sytuuje się Berlinger MAX-400 (138 pozytywnych i 8 negatywnych).

Najciszej pracuje: Kuvings Evo820 PLus

Istotnym kryterium wyboru wyciskarki wolnoobrotowej jest głośność pracy urządzenia. Parametr ten ma znaczenie dla komfortu użytkowania sprzętu. Gdy silnik wyciskarki pracuje bardzo cicho, wówczas można przygotowywać soki o każdej porze dnia, nie przeszkadzając pozostałym domownikom.

Pod tym względem ponownie wyróżnia się Kuvings Evo820 PLus, uzyskując ponad 96% wskazań pozytywnych (597/27) na takie cechy jak “głośność”, “cicha praca”, “bardzo cicho pracuje” itp. Pod tym względem na uwagę zasługuje również Omega Sana EUJ-707 z wynikiem 230/23 (91% głosów pozytywnych).

Najbardziej wszechstronna: Omega Sana EUJ-707

Użytkownicy zainteresowani bywają również uniwersalnym urządzeniem, które przydaje się nie tylko do wyciskania soków owocowo-warzywnych, ale także poradzi sobie z wyciskaniem soku z ziół, wytwarzaniem masła orzechowego, przecierów, deserów, a nawet rozdrabnianiem ziaren kawy czy siemienia lnianego i kruszeniem lodu do sorbetów.

W tej kategorii najwięcej wskazań pozytywnych (prawie 98%) uzyskuje wyciskarka Omega Sana EUJ-707. Użytkownicy Ceneo w swoich opiniach o tym produkcie gremialnie chwalą wielofunkcyjność urządzenia. Warto zauważyć, że jest to wyciskarka z poziomym układem wałka ślimakowego, co jest lepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym, gdy chcemy używać sprzętu do różnorodnych celów, a nie tylko do wyciskania soków.

Najlepiej wyciśnięty sok: Muke MU-2G

Do klasyfikacji wyciskarek w tej kategorii wzięto pod uwagę wszystkie opinie użytkowników, które dotyczyły wydajności (np. “wyciska dużo soku”, “pulpa jest sucha, nic się nie marnuje”), dokładności wyciskania, możliwości uzyskania soku o pożądanej konsystencji, a także – co się również w opiniach użytkowników często pojawiało – smaku i ogólnego zadowolenia z jakości uzyskanego soku. Sporo osób oczekuje, że sok z wyciskarki wolnoobrotowej będzie miał konsystencję idealnie klarownego płynu. Tymczasem w procesie wyciskania soku z warzyw i owoców, zwłaszcza tych z dużą ilością błonnika, często powstaje esencja w rodzaju gęstego musu lub też smoothie. Dla uzyskania klarownego soku należy użyć odpowiedniej nakładki czy sitka. Z tego powodu pojawiają się głosy niezadowolenia, aczkolwiek są też tacy użytkownicy, którzy z entuzjazmem wypowiadają się na temat gęstej, pożywnej konsystencji soku “a la Kubuś”. Niniejsze badanie uwzględnia subiektywną satysfakcję użytkowników bez względu na jej przedmiot. Niektórzy lubią gęsty sok, a inni – klarowny. Badanie ocenia wydajność wyciskarki oraz zadowolenie z oczekiwanych efektów.

Najlepszą ocenę w tej kategorii uzyskuje wyciskarka Muke MU-2G z rezultatem 98,5% pozytywnych wskazań użytkowników Ceneo na zalety związane z jakością wyciskanego soku (192/2). Użytkownicy tego urządzenia są najbardziej zadowoleni z soku, jaki uzyskują ze swojej wyciskarki.

Najbardziej pojemna: Kuvings EVO820 PLus

Kategoria pojemności obejmuje takie elementy budowy wyciskarki jak wielkość otworu wlotowego, pojemność zbiornika na pulpę po wyciskaniu owoców i warzyw oraz wielkość pojemnika na sok. Wszystkie te elementy mają znaczenie dla komfortu użytkowania wyciskarki – gdy nie trzeba kroić owoców na mniejsze kawałki, zbyt często usuwać gromadzącej się pulpy i można szybko wycisnąć więcej soku za jednym razem.

W tej kategorii najlepszą wyciskarką według wskazań użytkowników Ceneo.pl jest Kuvings EVO820 PLus. Użytkownicy tego urządzenia są najbardziej zadowoleni z pojemności wyciskarki i dają temu wyraz w formułowanych ocenach.

Najbardziej kompaktowa: Philips Avance Collection HR1896/70

Ostatnią kategorią, którą można wyodrębnić analizując recenzje, opinie i wskazania użytkowników Ceneo.pl jest kompaktowość wybranych urządzeń. Użytkownicy chwalą sobie niewielkie gabaryty sprzętu, który “nie zawadza na blacie” albo też wyrażają niezadowolenie z tego powodu, że wyciskarka zajmuje zbyt dużo miejsca w kuchni. Ogólnie wskazań użytkowników na cechy związane z kompaktowością jest stosunkowo niewiele i nie przekraczają one założonego progu 50 wskazań, lecz by ich zupełnie nie pominąć zostały one w niniejszym zestawieniu dodatkowo uwzględnione.

W tej kategorii wyróżnia się Philips Avance Collection HR1896/70. To zgrabne urządzenie – jak podkreślają użytkownicy – zmieści się niemal wszędzie i “idealnie komponuje się w małej kuchni z innymi sprzętami”.

Najlepsze wyciskarki na podium opinii

Na podstawie podsumowania analizowanych opinii użytkowników wyciskarek wolnoobrotowych zamieszczonych na Ceneo.pl jako zdecydowanego zwycięzcę uznać można wyciskarkę Kuvings EVO820 PLus, która wygrywa w sześciu kategoriach: jako najwyżej oceniana wyciskarka segmentu premium, najlepiej wykonana, najsprawniejsza, najwygodniejsza w obsłudze, najciszej działająca i najbardziej pojemna. Na drugim miejscu mistrzowskiego podium opinii użytkowników Ceneo sytuują się równolegle: Omega Sana EUJ-707 (najwyżej oceniana na średniej półce cenowej i najbardziej wszechstronna) oraz Kuvings Big Mouth B6000 (najłatwiejsza do czyszczenia i najładniejsza). Trzecie miejsce zajmują ex aequo: najbardziej kompaktowa wyciskarka Philips Avance Collection HR1896/70, najwyżej oceniana wyciskarka segmentu ekonomicznego: Tefal Infiny Juice oraz Muke MU-2G, która według opinii użytkowników wytwarza najlepiej wyciśnięty sok.